O projekcie

logo_POKL_i_Flaga_UE.jpg
     
 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


 

Od kwietnia 2009 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wlkp. w partnerstwie z Gminą Rakoniewice rozpoczęła realizację projektu pod nazwą: Wykwalifikowani ratownicy = bezpieczne społeczeństwo.

Celem ogólnym projektu jest podniesienie kwalifikacji przez funkcjonariuszy PSP oraz strażaków OSP z terenu powiatu grodziskiego w zakresie ratownictwa medycznego.

Celem szczegółowym projektu jest stworzenie warunków oraz lepszego dostępu do uzyskanie niezbędnych kwalifikacji zawodowych. Cel ten osiągnięty zostanie poprzez zaproponowanie strażakom możliwości odświeżenia i uporządkowania posiadanej wiedzy podczas kursów z zakresu ratownictwa medycznego zakończonych egzaminem i wydaniem odpowiedniego zaświadczenia.

Odbiorcami projektu są funkcjonariusze PSP oraz strażacy zrzeszeni w OSP, którzy z własnej inicjatywy chcą podnosić swoją wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego

Rekrutacja uczestników projektu  odbywać się będzie przez Komendę Powiatową PSP w Grodzisku Wlkp., która działając w środowisku strażaków posiada zarówno dane dotyczące wyszkolenia i kadr z poszczególnych jednostek , jak też wiedzę na temat potrzeb szkoleniowych i doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć. Lider projektu po konsultacji z partnerem wyśle zaproszenia do wzięcia udziału w szkoleniach do wszystkich zainteresowanych jednostek OSP i innych instytucji. Każdy uczestnik szkolenia będzie zgłaszał chęć udziału na specjalnym druku opracowanym wcześniej przez zespół zarządzający projektem. Karty zgłoszeń zostaną rozdystrybuowane wraz z zaproszeniami do udziału w projekcie. O zakwalifikowaniu się na szkolenie decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację następujących kursów i warsztatów:

Kurs recertyfikacyjny dla ratowników KSRG – zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy strażak, który ukończył kurs ratownictwa medycznego zgodnie z wytycznymi dla KSRG raz na 3 lata musi przystąpić do tzw. Kursu recertyfikacyjnego trwającego 16 godzin, kończącego się egzaminem potwierdzającym posiadaną wiedzę

Kurs podstawowy dla ratowników KSRG  skierowany jest dla osób, które po raz pierwszy mają kontakt z ratownictwem medycznym. Podczas trwającego 65 godzin kursu uczestnicy poznają zasady postępowania na miejscu zdarzenia, oceny stanu poszkodowanego oraz procedury postępowania z różnymi urazami .

Komunikacja interpersonalna - warsztaty psychologiczne w ramach, których uczestnicy przyswoją wiedzę z zakresu prawidłowej komunikacji werbalnej i niewerbalnej, odczytywania i tworzenia dobrych komunikatów, a także wzorów aktywnego słuchania.

Stres+ aktywny na rynku pracy warsztaty psychologiczne w ramach, których grupa uzyska wsparcie psychologa w zakresie radzenia sobie ze stresem oraz budowania pewności siebie, świadomości własnego potencjału i możliwości wpływania na otaczającą rzeczywistość. W zakresie tematu aktywności na rynku uczetnicy zapoznają się z aktywnymi formami poszukiwania pracy.

 Promocja projektu -  będzie prowadzona przez cały okres realizacji projektu, za pośrednictwem prasy lokalnej i strony internetowej dotyczącej realizacji projektu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót